Pazar , 15 Eylül 2019
Ana Sayfa / Plaka Haber / Yeni Ehliyet İçin Gerekli Belgeler

Yeni Ehliyet İçin Gerekli Belgeler

İçişleri bakanlığı tarafından ehliyetlerin değiştirileceği söylendi. Yeni verilecek olan ehliyetlerin çipli bir şekilde olacağı ve bu çip sayesinde bir çok şeyin daha kontrollü bir şekilde sorgulanabilmesi sağlanacağı söylendi. İçişleri bakanlığının çıkarmış olduğu bu yeni çipli ehliyetler nasıl alınıyor? Ne gibi evraklar gerekiyor? Bunların hepsini şimdi konumuzun içerisinde açıklayacağız.

Yeni Ehliyet İçin Gerekli Belgeler

Alacağınız bu yeni ehliyetler Yunanistan gibi diğer tüm ülkelerin hepsinde geçerli bir şekilde olacak ve bu ülkelerde sorunsuz bir şekilde kullanabileceksiniz. Yeni çipli ehliyetler yurtdışında tatil yapacak olanlara ve sık sık yurtdışına çıkmak zorunda olanlara büyük avantajlar sağlayacak. Örneğin; ”Yunanistan’a çıkmak istediğiniz zaman sizden 415 liralık bir belge isteniyordu fakat artık bu yeni çipli ehliyetler sayesinde böyle bir zorunluluk ortadan kalkmış olacak yani 415 lira ödemenize gerek kalmayacak.”

İstenilen belgeler sırasıyla aşağıdaki gibidir;

 • Herhangi bir aile hekimine gitmeniz veya özel hekime başvurmanız gerekiyor ve bu hastanelerden sağlık raporu almanız gerekiyor.
 • Toplamda 15 ₺ değerinde olan dekontları gerekli mercilere yatırmak ve teslim etmek.
 • Elinizde 2 adet 5×6 boyutlarında biometrik bir fotoğraf bulunması gerekiyor.

Yukarıda saymış olduğumuz evrakları tamamladığınız zaman başvuru yapacağınız adres; ”surucurandevu.egm.gov.tr” adresidir. Bu adrese girerek randevu almanız gerekiyor. Randevu alma esnasında tarafınıza gönderilecek olan şifreyi bu internet sitesine girmeniz gerekiyor. Aldığınız randevunun çıktısını alıyorsunuz ve yukarıda saymış olduğumuz evraklarla birlikte randevu gününü bekleyerek bu evrakları da alarak gerekli olan merciye başvurunuzu yapıyorsunuz.

 • İlginizi Çekebilir...

  Ehliyet Almak İçin Okumak

  Ülkemizde son zamanlarda yapılan ehliyet sınavı değişiklikleri, getirilen yeni kurallar ve eğitim yöntemleri ile sorunsuz …

  4 Yorum

  1. teşekkür ederim gerkeli belgeleri sayenizde toparlayacam

  2. Ehliyet alan aldı, şimdi almak iyice zorlaşmış, bakalım ilerde daha neler gelecek.

  3. Ben aralıkta almıştım bir değişiklik görmedim gerekli evraklarda ben normal aldım acaba çipliye ne zaman geçicez

  4. Bu ehliyet işi gitgide zorlaşmaya başladı, bakalım başka neler çıkacak.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.