Cumartesi , 27 Şubat 2021
Ana Sayfa / Ülke Plaka Kodları / Yeni Zelanda Uluslararası Plaka Kodu

Yeni Zelanda Uluslararası Plaka Kodu

Yeni Zelanda Uluslararası Plaka Kodu Nedir?

Yeni Zelanda ülkesinin uluslararası plaka kodu nedir?

Yeni Zelanda’ nın uluslararası plaka kodu ”NZ” dir.

Yeni Zelanda ülkesinin başkenti Wellingtondir. Ülkenin nüfusu yaklaşık olarak 4,509,700kişidir. Ülke bir ada ülkesi olmakla birlikte etrafı sularla kaplıdır. Suların bir kısmı sıcak olup bu sıcak sulardan buhar çıkmaktadır. Soğuk sularda tutulan deniz mahsulleri sıcak suda haşlanabilmektedir. Ülkede hava nemli ve sıcak geçmektedir. Ülkenin batısı doğusundan daha çok yağış almaktadır.

Ülkenin neredeyse tamamı ormanlarla kaplı yeşil alandır. Hidrolik santrali olan ülke kendi elektriğini gölleri sayesinde kendi üretmektedir. Yer altı kaynakları bakımından da çok zengin olan ülkedir petrol başta olmak üzere kömür, demir ve altın bu zenginlikler arasındadır. Ormanlar da ülkenin önemli gelir kaynaklarındandır. Ülkede birçok eşi benzeri olmayan bitki bulunurken bununla birlikte bir çok hayvan türü yaşamaktadır.

Ülke buhar ile elektrik üreten sayılı ülkeler arasında yerini almaktadır. Ülkenin refah düzeyi oldukça yüksek olup hemen hemen herkes şehirde yaşamaktadır. Köyde yaşayan insanları sayısı az olup, yaşayanlarda tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Koyun ve sığır yetişen hayvanlar arasındadır. Ülke de kara ve deniz sporu yapan insan sayısı oldukça fazladır.

  • İlginizi Çekebilir...

    Almanya Uluslararası Plaka Kodu

    Almanya Uluslararası Plaka Kodu Nedir? Almanya ülkesinin uluslararası plaka kodu nedir? Almanya uluslararası plaka kodu …

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir