X

Zambiya Uluslararası Plaka Kodu

Zambiya Uluslararası Plaka Kodu Nedir?

Zambiya ülkesinin uluslararası plaka kodu nedir?

Zambiya’ nın uluslararası plaka kodu ”Z” dir.

Zambiya Cumhuriyetinin Başkenti Lusaka dır. Ülkenin resmi dili İngilizcedir. Zambiya ekvatora takın bir ülkedir. Ülke yayla ve tropikal ormanlarla kaplı diyebiliriz bu ormanlarda sık rastlanmayan ekmek ağacı ve dum hurması bulunmaktadır. Ormanlarda birçok yabani hayvanda bulunmaktadır. Ülke yer altı kaynakları bakımından oldukça zengindir. Kömür ve altın ülkede bulunan değerli kaynaklar arasındadır.

Tarıma elverişli alanların olmasına rağmen kuraklık çok fazla üretime izin vermemektedir. Buna rağmen üretilen ürünler ticari amaçlı üretilmektedir üretilen ürünleri ise tütün, şekerkamışı ve pamuktur. Hayvancılıkta geçim kaynağıdır başlıca yetişen hayvanlar ise sığır, koyun ve domuzdur. Bunun yanı sıra kümes hayvancılığı da yapılmaktadır.

Ülkenin mutfağında öne çıkmış gıda mısırdır. Ülkede bir çok kadın AIDS nedeni ile ölmüştür kırsal kesimlerde su bulmak çok zordur. Hava kararınca araba kullanmak tehlikelidir ve kadınların gece tek başına çıkması ve gece kulüplerine gitmesi önerilmez. Ülkede bulunan evler oval şeklinde ve yuvarlaktır bunun nedeni ise kuytu köşe seven hayvanların gelmemesi içindir. Ülkede evlenen her erkek esine üç inek hediye etmek zorundadır ve yasalar bir erkeğin beş kere evlenmesine izin vermektedir.

BöcekBaşı: