Salı , 9 Mart 2021
Ana Sayfa / İl Alan Kodları / Zonguldak Alan Kodu Kaçtır?

Zonguldak Alan Kodu Kaçtır?

Zonguldak alan kodu kaçtır?

Zonguldak telefon kodu kaçtır?

Zonguldak alan kodu 372′ dir.

Zonguldak ilimiz Karadeniz Bölgesinde yer almaktadır. Karadeniz ikliminin yaygın olmasından dolayı burada da Karadeniz ikliminin karakteristik özellikleri görülür. Zonguldakta yeşilin her tonunu görme fırsatınız olacaktır.

Kara Elmas olarak adlandırılan kömür Zonguldak’ta çıkarılmaktadır. Buradan çıkarılan kömürün bir özeliği de oldukça yüksek kalori değerine sahip olmasıdır. Yani kömürün içindeki enerji miktarı oldukça fazladır. Bu nedenle bu yüksek enerjili kömüre Taş Kömürü denilir. Bu kömür evlerde kullanılamaz, çünkü oldukça yüksek ısı yayacağı için sobaları eritebilir. Bu nedenle genellikle demirin eritilmesinde demirçelik fabrikalarında kullanılmaktadır. Birçok maden’in olduğu şehirde madencilik oldukça gelişmiştir.

Oldukça geniş bir yelpaze de karşımıza çıkan Zonguldak Mutfağında, Uğmaç Çorbası oldukça meşhurdur. Bu çorbanın dışında en çok bilinenlerden olan Cevizli Dolma muhteşem lezzetiyle Zonguldak’a uğrayanların tekrar yemek için fırsat aradıkları yemekler arasındadır.

Karadeniz bölgesinden, Marmara bölgesine geçiş güzergahında kaldığını söylememiz mümkündür. Bu nedenle Karadeniz ile Marmara bölgesi arasında yolculuk edenlerin uğrak mekanları arasında yer almaktadır.

  • İlginizi Çekebilir...

    Vodafone Bilinmeyen Numaraları Öğrenme

    Merhaba arkadaşlar bir çok telefon kullanıcısının en çok merak ettiği şeylerden bir tanesi de bilinmeyen …

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir