Perşembe , 28 Eylül 2023
TJ nerenin plakası

Tacikistan Plakası Nedir?

Tacikistan Plakası nedir?

Tacikistan Uluslararası Plaka Kodu Nedir?

Tacikistan ülkesinin uluslararası plaka kodu nedir?

TJ Nerenin Plakası?

TJ hangi ülkenin plakası?

Tacikistan uluslararası plaka kodu ”TJ” dir.

Tacikistan Hakkında Genel Bilgilendirme

Tacikistan Orta Asya’da yer alan bir ülkedir. Ülkenin Başkenti Düşanbe dir. Resmi dili Tacikçe olan ülkenin nüfusu ise 8,295,840dir. Dağlarla kaplı olan bir ülke deprem kuşağında olduğu için sık sık depremler meydana gelmektedir. Ülkede sert kara iklimi hüküm sürmektedir. Yazları sıcak kışları ise soğuktur. Dağlık bölgeler az yağış alırken vadiler de aksine bol yağış almaktadır.

Yaşayan halkın büyük bir kısmı tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Yaylaların otlak kısımlarında yapılan hayvancılık da sığır yetiştiriciliği yapılmaktadır. Yer altı kaynakları bakımından da zengin olan Tacikistan da demir, doğal gaz, kömür gibi değerli kaynaklar bulunmaktadır. Ülke ekonomisine katkıda bulunan en önemli kaynak pamuktur. Doğru sulama yöntemi ile verimli bir hasat dönemi olur, bununla birlikte hayvancılıkta gelir kaynağıdır ve ipek böceği yetiştirilir.

Sanayi bakımından da petrol çıkarma ve pamuk işleme gibi işlerde sanayi önemli yer tutmaktadır. Tarım aletleri gibi orta derecede sanayiler de vardır. Halıcılıkta gelişmiştir bununla birlikte ipekli kumaş üretimi yapılmaktadır. Rengarenk çiçeklerin olduğu bahçeler sizi büyüleyecektir ülkede çiçek yetiştiriciliği de gelişmiştir.

Hakkında admin

Türkiye il ve ilçelerine ait plaka, posta kodu, alan kodu olmak üzere ülkelere ait plaka ve posta kodları hakkında bilgi veren yazar.

İlginizi Çekebilir!

manavgat şelalesi giriş ücreti

Manavgat Şelalesi 2023 Giriş Ücreti Ne Kadar?

Ülkemiz doğal güzellikler bakımından oldukça zengin bir coğrafyada yer almaktadır. Türkiye’ de bulunan 7 bölgenin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir