sigortasız araç cezası 2022

Trafik Sigortası Yaptırmama Cezası 2023

Kimi sebeplerden dolayı aracını henüz sigortalatmamış olan sürücülerin aklına gelen ilk soru olan sigorta yaptırmama cezası ne kadar sorusu akıllarda soru işaretleri bırakıyor. Geçen senelere baktığımız zaman, bu sene gelen trafik düzenlemeleri ve trafik cezaları oldukça katı gözüküyor. Alınan bu önlemler doğrultusunda hem yollarda kazalara az rastlanması hem de sürücülerin daha dikkatli olması sağlanacak. Sıkı denetim uygulanan cezalarla birlikte zorunlu trafik sigortasının fiyatlarının artması sürücüleri sigorta yaptırmaktan da kaçmaya itiyor. Ancak zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan sürücüleri 2023 senesinde oldukça önemli cezalar bekliyor. İçinde bulunduğumuz 2023 senesinde zorunlu trafik sigortasını yaptırmamanın cezası 436 TL olarak açıklandı. Tüm trafik ceza işlemlerinde olduğu gibi sigorta cezasında da, ödemeniz gereken tutar ilk 15 gün içerisinde öderseniz %25 indirimden faydalanacaksınız ve 327  TL tutarında bir meblağa ödeyeceksiniz. Trafik sigortası yaptırmama cezası ya da aracınızın üstüne herhangi bir trafik cezası olup olmadığını merak ediyorsanız EGM’ nin sayfasından ceza sorgulama hizmetlerinden faydalanabilirsiniz ve aracınızın cezası olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Trafik Sigortası Yaptırmama Cezası Ne Kadar?
Eğer trafik sigortanızı zamanında yaptırmadıysanız sadece ceza ödemekle kalmıyorsunuz sigorta basamağında bulunan kademeniz de düşürülüyor. Bununla birlikte hasarsızlık indirimi hakkınızı da kaybediyorsunuz. Eğer poliçenizi yaptırmazsanız ya da yenilemezseniz, gecikme yaşamış olduğunuz her ay için %5 miktarında gecikme cezasını da ödemek zorunda kalacaksınız. Sigortanızı yaptırmadığınız zaman sadece bu yaptırımlarla kalmıyorsunuz. Belki de sürücülerin alacağı en büyük ceza aracın trafikten men edilmesi olacaktır. Sigortası bulunmayan araçlar herhangi bir trafik kontrolünde ekiplerce fark edildiği zaman çekici ile otoparka çekilir ve araç trafikten men edilir. Aracın sahibi, aracı sigortalayana kadar araç otoparkta kalır. Trafik sigortası yaptırmama cezası ile beraber aracın sahibi otopark çekici masrafını ödemekle de yükümlüdür.

Sigortasız araç kullanma cezası 2023 yılı için 436 TL olarak belirlenmiştir.

Hakkında admin

Türkiye il ve ilçelerine ait plaka, posta kodu, alan kodu olmak üzere ülkelere ait plaka ve posta kodları hakkında bilgi veren yazar.

İlginizi Çekebilir!

türkiye plakalar

Türkiye İl Plakaları Tam Liste

Türkiye’ de il plaka kodları veya Türkiye taşıt plaka kodları, ilk iki hanesi 27 Eylül …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir