Perşembe , 4 Mart 2021
Ana Sayfa / Plaka Haber / Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Trafik denetimlerine yakalanıp ceza aldıysanız ya da direk evinize ceza makbuzu geldiyse ve bunların haksız yere geldiğini düşünüyorsanız gelen trafik cezalarına itiraz edebilirsiniz ve konu bu sayede yargıya taşınır. Bu yazımızın içeriğinde gereksiz cezalara maruz kalmış sürücülerin trafik cezalarına nasıl itiraz edilir sorularını yanıtlamaya, sürücüleri bilgilendirmeye çalışacağız.

İlk olarak adınıza kesilmiş olan trafik cezaları 10 iş günü içerisinde tebliğ edilmediği için Sulh Ceza Mahkemesine başvurabilirsiniz ve gelen cezaya itiraz hakkınızı kullanabilirsiniz. Karayolları Trafik Kanunu’nun 116. Maddesine dayanan bilgilerde polisin sizi durdurup da yüz yüze yazmış olduğu, yani plakaya yazılmış olan cezalarda 15 gün itiraz süreniz bulunuyor. Plakanıza yazılan cezalar da ise size tebliğ edilmiş olan ceza tutanağından itibaren itiraz hakkınız bulunmaktadır. Cezanın kesilmiş olduğu tarihten itibaren o yıl içerisinde trafik cezasına itiraz etmek ve konunun yargıya taşınması gerekiyor. Bu süre 2 duruma göre 1 yılı kapsıyor. Plakanıza yazılmış olan cezalar ruhsatınızda yer olan yani ikamet etmiş olduğunuz adrese gönderilmektedir. Eğer ruhsatınızda eski adresiniz yazıyorsa ve cezadan haberiniz olmadıysa suç adres değişikliği yapmadığınız için size aittir.
Trafik Cezalarına Nasıl İtiraz Edilir

Elinize ulamış olan ceza tutanağında yer alan ceza için başvurunuzu Trafik Mahkemelerine yapmanız gerekiyor. Bu mahkemeler ülkenin tamamında mevcut olmadığı için bu işe görevlendirilmiş olan Sulh Mahkemeleri bakmaktadır. İtiraz etmek için gerekli olan evraklar;
• Dava dilekçesi
• Size ulaşmış olan cezanın karar tutanağının fotokopisi
• Size ulaşmış olan cezanın karar tutanağının tebligatının fotokopisi
• Ehliyet, ruhsat ve kimlik fotokopisi

Gerekli olan evraklarınızı Sulh Ceza Mahkemesi’nin kalemine teslim ettikten sonra ceza ve tebligat belgelerinin aslı sizde kalacaktır. Dilekçede bulunanlara göre bir karar verilecek ve mahkeme sonucu adresinize tebliğ edilecektir. Trafik cezalarına itiraz etme işlemleri bu şekilde basit adımlar ile gerçekleşmektedir.

  • İlginizi Çekebilir...

    Yeni Ehliyet Randevu Alma Sistemi

    Yeni ehliyet randevu alma sistemi de artık online ortama taşınmıştır. Randevularınızı alabilmek için Emniyet Genel …

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir