Cumartesi , 16 Ocak 2021
Ana Sayfa / Plaka Haber / K2 Belgesi Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

K2 Belgesi Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

K2 belgesi ülkemizde, bireysel olarak ticari ya da hususi kayıt ve tescil edilmiş olan araç ya da araçlarla, sadece bireysel esas iştigal konusuyla ilgili taşımacılık yapacak olanlara ve ticari amaçla taşımacılık yapmayacak, gerçek ve tüzel vergi mükelleflerine sağlanmakta olan belge türüdür. Bu yetki belgesinin eki araç belgelerine herhangi bir yaş şartı aranmaksızın eşya nakletmeye mahsus olarak ticari ya da şahsi araçlar kayıt edilmektedir. K2 belgesine sahip olan kişilerin, yetki belgeleri eki araç belgelerine kaydedilecek olan ya da kayıtlı olan araçlarının gereçli ve dönemlik muayenelerinin olması da şarttır.

K2 belgesi için başvuran kişilerin bireysel ya da şahsi olmak üzere kayıt ve tescil edilmiş olan en az 1 tane eşya taşımaya elverişli öz mal birim taşıta sahip olmaları gerekiyor. Sadece kamyonet ya da kamyonetler ile taşımacılık yapmak için başvuran kişilerin yetki belgelerinin ücretlerinde %90 indirim uygulanıyor. K2 belgesi nedir sorusunun bilgilendirici cevaplarını açıkladıktan sonra ne ücretlerinden de bahsedelim.

K2 Belgesi Ücretleri 2016
Yıldızlı K2 yetki belgesi için istenilen ücret tutarı 968 TL’dir. Bu yetki belgesini almış olanlar yetki belgesi eki araç belgesine yüklü halde ağırlığı toplamda 3500 kg’dan yüksek olan ve eşya nakli için imal edilmiş olan taşıt ya da taşıtları kaydettirmek istedikleri durumda K2 yetki belgesi geçerli tam fiyat üzerinden %90 oranda fark ödemek zorundalar. Bu şartlar göz önüne alındığı zaman ödenecek olan farkın bedeli 8,717 TL’dir.

K2 belgesi için önemli hususlardan bir tanesi de araç sayısı ne kadar artarsa düzenlenecek belge sayısı toplamda 1 adettir. Her araca ayrı belge verilmez ancak her araca özgü olan bir taşıt kartı düzenlenir. K2 belgesi kimler almalı bilgileri için diğer yazılarımıza göz gezdirebilirsiniz.

  • İlginizi Çekebilir...

    Yeni Ehliyet Randevu Alma Sistemi

    Yeni ehliyet randevu alma sistemi de artık online ortama taşınmıştır. Randevularınızı alabilmek için Emniyet Genel …

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir