Konu Dışı

K2 Belgesi Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

K2 belgesi ülkemizde, bireysel olarak ticari ya da hususi kayıt ve tescil edilmiş olan araç ya da araçlarla, sadece bireysel esas iştigal konusuyla ilgili taşımacılık yapacak olanlara ve ticari amaçla taşımacılık yapmayacak, gerçek ve tüzel vergi mükelleflerine sağlanmakta olan belge türüdür. Bu yetki belgesinin eki araç belgelerine herhangi bir yaş şartı aranmaksızın eşya nakletmeye mahsus olarak ticari ya da şahsi araçlar kayıt edilmektedir. K2 belgesine sahip olan kişilerin, yetki belgeleri eki araç belgelerine kaydedilecek olan ya da kayıtlı olan araçlarının gereçli ve dönemlik muayenelerinin olması da şarttır.

K2 belgesi için başvuran kişilerin bireysel ya da şahsi olmak üzere kayıt ve tescil edilmiş olan en az 1 tane eşya taşımaya elverişli öz mal birim taşıta sahip olmaları gerekiyor. Sadece kamyonet ya da kamyonetler ile taşımacılık yapmak için başvuran kişilerin yetki belgelerinin ücretlerinde %90 indirim uygulanıyor. K2 belgesi nedir sorusunun bilgilendirici cevaplarını açıkladıktan sonra ne ücretlerinden de bahsedelim.

K2 Belgesi Ücretleri 2022

Taşımacının kendi adına hususi  olarak kayıt ve tescil edilmiş taşıt veya taşıtlarla, hususi olarak  taşımacılık yapacaklara verilir…
K2 yetki belgesi almak için başvuranların, kendi adına kayıt ve tescil edilmiş en az bir adet eşya taşımaya mahsus özmal taşıta sahip olunması gerekmektedir.
Toplam yüklü ağırlığı 3.500 Kg. geçmeyen taşıtlarla yapılan hususi taşımalar için yetki belgesi indirim oranı %75 olarak belirlenmiştir.
  • K2 Yetki Belgesi Ücreti : 16,547TL.
  • Toplam Yüklü Ağırlığı 3.500. Kg. geçmeyen araçlar için uygulanan %75 indirimli K2* Yetki Belgesi Ücreti: 4136TL.
  • Taşıt Kartı Ücreti: 495TL.  Araç başına taşıt kartı ücreti ödenir.
  • Yeni belge başvurularında odamızdan tarafından hizmet bedeli olarak belge ücreti 113TL, belgede kayıtlı araç başına 32TL alınmaktadır.
Önemli Not: Bankaya yatırılması gereken belge ve taşıt kartı ücretleri için Odamızdan ödeme numarası alınması gerekmektedir. Odamızdan ödeme numarası alınmadan yapılan ödemeler geçersiz olacaktır. Bu nedenle belge almak isteyenlerin Bankaya herhangi bir ücret yatırmadan önce Odamıza başvurmaları gerekmektedir.

K2 belgesi için önemli hususlardan bir tanesi de araç sayısı ne kadar artarsa düzenlenecek belge sayısı toplamda 1 adettir. Her araca ayrı belge verilmez ancak her araca özgü olan bir taşıt kartı düzenlenir. K2 belgesi kimler almalı bilgileri için diğer yazılarımıza göz gezdirebilirsiniz.

admin

Türkiye il ve ilçelerine ait plaka, posta kodu, alan kodu olmak üzere ülkelere ait plaka ve posta kodları hakkında bilgi veren yazar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu