Perşembe , 21 Eylül 2023
plakadan vergi sorma

Plakadan Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Devlet her fırsatı değerlendirip maalesef bizden vergi kesiyor. Vergiler içinde boğuştuğumuz bu devirde bunları ödemek hem fiziksel hem de maddi anlamda epey zorlaşıyor. Bu zorluklara karşı bazı uygulamalar her geçen gün geliştiriliyor. Bu yazımızda sizlere Plakadan vergi borcu sorgulama işlemini anlatacağız.

Araç Sahipleri, kullandıkları aracın borç bilgilerine erişebilmek için artık belirli uygulamaları kullanabiliyorlar. Gerek kendiniz için, gerek ikinci el araç alım satımı işlemlerinde alıcının araç borçlarına erişebilmesi için aracınız üzerindeki borçları öğrenmek önemlidir. Bu vergi yıl içerisinde 2 defa olmak üzere 6 ayda 1 ödenmelidir. Uygulamaların yanı sıra devlet dairelerinden de bu belgelere erişebilirsiniz. Fakat devir teknoloji devri olduğu için her şeyi internet üzerinden halledebilmek daha basit ve mümkün.

Plakadan vergi borcu sorgulama için e-Devlet şifresi ve T.C Kimlik Numarası gerekiyor. e-Devlet şifresi almak ise oldukça basit. Yapmanız gereken tek şey evinize en yakın PTT şubesine gitmek ve görevli memura e-Devlet şifresi almak istediğinizi söylemek. Ardından görevli memur bir zarf içerisinde size e-Devlet şifrenizi takdim edecek ve işlem ücreti olan 2 TL’yi sizden alacaktır.
Plakadan vergi borcu sorgulama işlemini gerçekleştirmek için: TIKLAYIN adresine girmelisiniz. Daha sonra ekrandaki gerekli bilgileri girip adımları tamamlamanız aracınızın vergi borcuna ulaşmakta yeterli olacaktır. Bu işlemi yaparken e-Devlet şifrenizi ve T.C. Kimlik bilgilerinizi kullanmanız gerekecektir. Ayrıca bu işlemi gerçekleştirdikten sonra aracınız ile ilgili “Plaka no, araç markası, araç model yılı, araç ruhsat tarihi, araç tescil birimi, araç cinsi, araç renkleri, aracın çalıntı olup olmadığı, araçta hak mahrumiyeti” bilgilerine rahatlıkla ulaşabileceksiniz.

Araç vergi borcu ödeme işlemini ilgili vezneler dışında internet üzerinde rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıdaki listeden anlaşmalı banka ve kartların bilgisine ulaşabilirsiniz.
AKBANK – Axess
GARANTİ BANKASI – Bonus dahil tüm garanti kartları
HALKBANK – Paraf ve Parafly
İŞ BANKASI – Maximum ve Maximiles
YAPI KREDİ – Tüm Yapı Kredi VISA ve Mastercard Kredi Kartları
HSBC – Advantage
FİNANSBANK – Card Finans
TEB – TEB Bonus ve TEB World
VAKIF BANK – Tüm Vakıfbank Kartları
ZİRAAT BANKASI – Tüm Ziraat Bankası Kartları
DENİZ BANK -Tüm Denizbank Kartları

Hakkında admin

Türkiye il ve ilçelerine ait plaka, posta kodu, alan kodu olmak üzere ülkelere ait plaka ve posta kodları hakkında bilgi veren yazar.

İlginizi Çekebilir!

türkiye plakalar

Türkiye İl Plakaları Tam Liste

Türkiye’ de il plaka kodları veya Türkiye taşıt plaka kodları, ilk iki hanesi 27 Eylül …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir